Maaşı düşük olan EYT’lileri heyecanlandıran gelişme: Bu yöntemle aylığınızı artırabilirsiniz

Türkiye’de emeklilikte yaşa takılanlar (EYT) kapsamında emekli aylığı bağlama işlemleri devam ediyor ve hala tamamlanmayan 200 bine yakın dosya bulunuyor. Sosyal Güvenlik Kurumu, bu işlemlerin hızlı bir şekilde tamamlanması için yoğun bir mesai harcıyor.

Ancak binlerce EYT’li için aklında hep “Acaba aylığım düşük mü bağlandı?” sorusu bulunuyor. Emekli aylığını düşük bulan EYT’liler ne yapmalı? İşte detaylar…

Emeklilikte yaşa takılanlar (EYT) Türkiye’de hala merakla bekledikleri emekli aylığına kavuşma sürecini yaşarken, bazı EYT’lilerin aklında, “Acaba aylığım düşük mü bağlandı?” sorusu var. EYT’lilerin bu endişelerini gidermek adına Ekonomist Muhammet Bayram’dan önemli açıklamalar geldi.

Sosyal Güvenlik Kurumu, EYT’lilerin emekli aylığı bağlama işlemlerini hızlı bir şekilde sürdürse de, halen tamamlanmayan yaklaşık 200 bin dosya bulunuyor. Bu durum, EYT’lilerin aylıklarının doğru hesaplanıp hesaplanmadığı konusunda endişe duymalarına neden oluyor.

Muhammet Bayram, bu konuyla ilgili olarak şunları söyledi: “Emeklilik dilekçeleri yoğun bir şekilde SGK’ya iletiliyor. Ancak bazı dosyalarda memur hatalarından kaynaklı ya da yanlış bilgilendirmeler sonucu düşük aylık bağlama sorunları ortaya çıkabiliyor. Eğer EYT’liler aylıklarını düşük buluyorlarsa, SGK’ya başvuru yapabilirler.”

Eğer aylık hesaplaması yanlış yapıldıysa ve EYT’linin eksik ödeme aldığı tespit edilirse, bu eksik ödeme mutlaka EYT’lilere geri ödenecektir. Bu noktada, aylık hesaplamaları için kullanılan aylık bağlama oranları, büyüme oranları ve enflasyon rakamları önemli bir rol oynuyor.

Bayram, “Eğer hesaplama yanlışsa, mutlaka EYT’lilere fark ödemesi yapılacaktır” dedi. Bu nedenle, EYT’lilerin aylıklarını inceleyerek, herhangi bir yanlışlık olup olmadığını kontrol etmeleri ve gerekirse SGK’ya başvurmaları öneriliyor.

Ayrıca, EYT hakkı konusunda da açıklamalarda bulunan Bayram, “Eğer bir kişinin işe giriş tarihi 8 Eylül 1999 öncesiyse ve primini tamamlamamışsa, EYT hakkı devam ediyor. Kanuni bir düzenleme yapıldı ve 8 Eylül 1999 öncesinde işe girişi olanların yaş şartı kaldırıldı. Primi tamamlamayan EYT’liler, çalışarak veya borçlanma yoluyla emekli olabilirler” dedi.

Son olarak, EYT’lilere 5 bin TL ikramiye ödemesi yapılacağı bilgisini de paylaşan Bayram, bu ödemelerin kasım ayının 15’ine kadar ilgili hesaplara yatırılacağını belirtti. EYT’liler, bu açıklamaların ışığında emekli aylıklarını ve haklarını yakından takip edebilirler.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x