Fagradalsfjall alarmı… 20 binden fazla sarsıntı sonrası OHAL ilan edildi

İzlanda’da Fagradalsfjall Yanardağı çevresinde büyük korku yaşanıyor.

Bölgede son haftalarda art arda yaşanan binlerce sarsıntının ardından yanardağın her an patlayabileceği endişesi üzerine olağanüstü hal ilan edildi. Yetkililer binlerce kişinin tahliye edilmesi için harekete geçti.

İzlanda Meteoroloji Kurumu, yanardağdan akan magmanın yeraltından ilerlediğini ve yerleşim yerlerinin olduğu bölgede yeryüzüne çıkmasından endişelendiklerini bildirdi.

Bölgede 800 yıldır suskun olan yanardağda aktivite, 2021’de yaşanan patlama sonrası hızla artıyor. Sismik aktivitelerdeki artış nedeniyle bölgede popüler olan göl ziyarete kapatıldı.

20 BİNDEN FAZLA SARSINTI

Ekim sonundan bu yana İzlanda’nın güneybatısında 20 binden fazla sarsıntı meydana geldi.

Yerel yönetim, halka soğukkanlı bir şekilde bölgeden ayrılma çağrısı yaptı ve bunun “acil durum önleminin ötesinde bir uyarı” olduğunu belirtti. Bölgeye giden yollar da trafiğe kapatıldı ve çıkışlar için ekipler görevlendirildi.

İzlanda dünyada jeolojik aktivitenin en yoğun olduğu yerlerden biri ve ülkede yaklaşık 30 aktif yanardağ alanı bulunuyor. Temmuz ayında da Fagradalsfjall bölgesinde yaşanan patlamalar sonrası birçok turist İzlanda’ya akın etmişti.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x