Türkiye’nin ilk Yerel Demokrasi Ajansı Edremit’te

Edremit Belediyesi öncülüğünde, ALDA (Avrupa Yerel Demokrasi Derneği) işbirliği ile Avrupa Konseyi tarafından başlatılan ve Edremit’te bulunan derneklerin Avrupa’daki STK’lar ile ortak çalışmalar yürütmesi amacıyla Edremit’te Yerel Demokrasi Ajansı kuruldu.

Edremit Belediyesi Türkiye’nin ilk Yerel Demokrasi Ajansı’nı kurdu. Gençlik Merkezi’nde açılan Yerel Demokrasi Ajansı Ofisi Edremit’teki sivil toplum örgütlerinin özellikle Avrupa Birliği hibe programlarından faydalanmasını sağlamak amacıyla kuruldu.

Atatürk Gençlik Merkezi’nde gerçekleşen Yerel Demokrasi Ajansı Ofisi’nin açılışında Edremit Belediye Başkanı Selman Hasan Arslan, “Edremit’teki sivil toplum örgütlerimiz için bir fırsat olan bu çalışmada emeği geçenlere teşekkür ediyorum. Ekibimiz ve biz yıllardır Avrupa Konseyi tarafından desteklenen, yerelde güçlü bir demokrasiyi benimseyen bu projeyi önemsiyoruz. Bir ayağı Edremit’te diğer ayağı Avrupa’da olan bu ofis Türkiye’de bir ilk. Edremit’te faaliyet gösteren STK’larımızın da Yerel Demokrasi Ajansı’ndan faydalanacağına inanıyorum.” dedi.

LDA Edremit (Yerel Demokrasi Ajansı)’in, LDA Akdeniz Ağı’nın bir parçası olmakla birlikte Balkanlar ve Akdeniz ülkelerinde bulunan LDA’lar arasına girdi. Açılışa ALDA Genel Sekreteri Antonella Valmorbida, Fransa’nın Büyük Doğu Bölgesi Meclis Üyesi Christian DEBEVE Lujniye Belediyesi temsilcisi, LDA Mostar Temsilcisi ve Edremit Belediye Başkanı Selman Hasan Arslan ile birlikte açılış töreni gerçekleşti.

1990 yılından itibaren Avrupa Konseyi tarafından başlatılan Yerel Demokrasi Ajansları sistemi ALDA (Avrupa Yerel Demokrasi Derneği) tarafından yönetiliyor. ALDA, sivil toplumu ve yerel yönetimlerin arasındaki diyalog ve işbirliğini güçlendirerek vatandaşlarının temsiliyet gücünü arttırmaya ve bundan dolayı daha iyi yerel yönetişimi destekliyor. ALDA, Avrupa’da (28 AB üyesi devlet), Balkanlar Bölgesi, Doğu Ortaklığı, Orta Doğu ve Akdeniz havzasında aktif olup 15 Yerel Demokrasi Ajansı (LDA)’dan oluşan ağını faaliyetlerini koordine ediyor.

Edremit Belediyesi 3 yıldan bu yana Edremit’te Türkiyenin ilk Yerel Demokrasi Ajansı kurmak adına ALDA ile birlikte çalışıyor. ALDA’nın koordinasyonu ve Edremit Belediyesi’nin önderliğinde kurulan LDA Edremit Ofisi sivil toplum ve yerel kurumların arasındaki diyalog ve işbirliğini desteklemeyi önceleyen bir kuruluş olma özelliğini taşıyor. LDA Edremit, yerelde aktif olarak çalışmalarını sürdüren çeşitli STK’lar ve yerel yönetim temsilcilerini bir araya getirerek ortak çözümler, diyalog ve işbirliğini teşvik eden inovatif ve sosyal bir alan sağlıyor.

Çevre, iklim değişikliği, aktif vatandaşlık, demokrasi, insan hakları, kadın hakları, kültür, engelli hakları, iyi yönetişim ve gençlik girişimciliği gibi konularda çalışan LDA Edremit yerelde pozitif ve yapıcı girişimler teşvik ediyor.  Ayrıca vatandaşlar ve sivil toplum kuruluşlarının Avrupa ve diğer ülkelerden temsilcilerin oluşturduğu “LDA Ağı’nın” uluslararası boyutundan faydalanıp yeni fırsatlar yaratmayı da amaçlıyor.

LDA Edremit, kentin yerel STK’ları Avrupa’da faaliyet yapan STKlar ve sivil toplumları bir araya getirerek ortak projeleri oluşturmasına yol açacak ve böylelikle Edremit’e finansal destek sağlayacak. 

 

Kaynak: (BYZHA) Beyaz Haber Ajansı

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x