Ukrayna’da UFO paniği… Görüntüleri yayınlandı

İki yıldır Rusya’nın saldırılarıyla tahrip olan Ukrayna, şimdi de UFO tartışmalarının odağında. İngiltere’nin en çok okunan gazetelerinden Daily Mail’ın haberine göre; Ukrayna’nın 406. Taburu’nun, savaş bölgeleri üzerinde gezinen UFO’yu görüntülerken ne olduğuna dair tartıştıkları duyuluyor.

Görüntüler, bu ay 406. Tabur tarafından, Ukrayna Silahlı Kuvvetleri’nin (UAF) ülkeyi Rusya’nın iki yıldır süren işgaline karşı savunma çabalarında kullandığı 300’den fazla quadcopter drone’dan biri aracılığıyla çekildi.

Uzmanların yorumlarına göre, termal görüntüleme drone’unun sıcaklık aralığına bağlı olarak, UFO çevresinden daha sıcaktı.

406. Tabur’dan biri, nesnenin kesinlikle bir UFO olduğunu beyan ediyor.

NEDEN FÜZE ATMIYOR?

Havadaki gizemli nesne, hâlâ tanımlanamasa da Mayıs 2022’de ABD Hava Kuvvetleri Reaper insansız hava aracının kızılötesi ısı kamerası tarafından Irak’ın üzerinde tespit edilen ‘Bağdat Hayaleti’ olarak adlandırılan neseneye benzerliğiyle dikkat çekiyor.

UFO’yu tespit eden drone ise, savaş muhabiri Joe Lindsley ve diğer insani aktivistlerin bağışları aracılığıyla sağlananlardan. Ukrayna’ya DJI markası Mavic 3T termal görüntüleme drone’u hediye edildmişti. Taburun, bu Mavic dört pervaneli helikopteri bu ayın başlarında UFO’yu tespit ettiğinde deniz seviyesinden 150 metreden fazla yüksekte uçuyordu.

UFO görüntülenirken askerlerin kendi aralarında neden füze atmadığını sordukları ve cismin ne olduğunu anlamadıkları için panikledikleri duyuluyor.

SADECE BİR SERAP MI?

Görüntüler yayınlandıktan sonra çevrimiçi tartışmalar da alevlendi.17 saniyelik video için bazıları ‘Fata Morgana’ olarak bilinen serap olgusunun bir ürünü olduğunu öne sürdü.

Adını Kral Arthur efsanesindeki bir büyücüden alan serap, daha yüksek rakımdaki sıcak hava katmanı ve daha alçaktaki soğuk hava katmanının yansımalarını yaratacak şekilde ışığı kıran veya büken bir atmosferik kanal oluşturmasıyla meydana gelir.

Bir Reddit kullanıcısı da Fata Morgana’ya referans vererek, “Bu, bir su kütlesi üzerinde bir şeyin filme alınmasına ilişkin optik bir yanılsama olabilir” dedi.

Ancak 406. Tabur’un UFO videosunun büyük bir su kütlesinin yakınında kaydedilip kaydedilmediği belli değil.

FATA MORGANA EFSANESİ

Fata Morgana hem karadan hem de denizden görülebilse de uzmanlar, kaydedilen görüntüdeki gibi statik ve hareketsiz bir fenomen örneğini görmenin nadir olduğunu belirtti.

Mavic’in üreticisi DJI’dan bir sözcü ise, görüntülerde bir ekipman hatasının rol oynayabileceğini söyledi: “Paylaştığınız görüntülerde bir hata mesajı olduğunu fark ettik.”

İLK DEFA GÖRÜLMEDİ

Ukrayna’da özellikle de savaş döneminde ilk defa UFO vakası yaşanmıyor. 2022’de Kiev’deki Ukrayna Bilim Akademisi Ana Astronomi Gözlemevi’ndeki gökbilimciler, doğası net olmayan önemli sayıda nesne gördüklerini bildiren bir makale yayınladılar.

UFO’larını parlak, ışık yayan kozmikler ve saatte 33 bin mil hızla uçabilen daha karanlık hayaletler olarak ikiye ayıran ekip, “Onları her yerde görüyoruz” diye yazdı.

Ancak üç gök bilimcinin çalışması, yayının profesyonel gereklilikleri karşılamadığını öne sürerek resmi bir açıklama yayınlayan Ukrayna Ulusal Bilimler Akademisi (NASU) tarafından eleştirildi.

Rusya saldırılarından çok daha önce Kasım 2017’de de güneybatı Ukrayna’nın Odessa Oblastı’ndaki Novogradovka köyünün üzerinde tuhaf ışık oluşumları belgelenmişti.

Görüntülerin internette UFO söylentilerini artırmasının ardından Ukrayna ordusu bir açıklama yapmak zorunda kalmış ve ordu sözcüsü bölge sakinlerine endişelenecek herhangi bir şey olmadığını belirtmişti. Işıkların, Ukrayna Deniz Piyadeleri tarafından askeri tatbikat sırasında kullanılan hedefler olduğu belirtilmişti.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x